De bedste danske fodboldspillere

Sport

Er du vild med at følge de bedste danske fodboldspillere i ind- og udland? Foretrækker du at følge klubhold, som har danske fodboldspillere på holdet? Placerer du væddemål på fodboldkampe med danske fodboldspillere på banen? Hvis du svarer ja til alle de spørgsmål, vil du sikkert nyde denne artikel, som du kan bruge som inspiration til hvordan du kan placere gode odds med fx en Betfair promokode i bagagen. 

Christian Eriksen

Christian Eriksen var uden tvivl den mest omtalte danske fodboldspiller sidste sommer. Den danske fodboldspiller var i fokus, da der gik rygter om at han var på vej til Real Madrid i Spanien. 

Men Eriksen blev i Tottenham Hotspurs i London hvor han har opnået masser af succes indtil nu. Spørgsmålet er om at han kommer til at blive i Spurs? Eriksen har kontraktudløb med den engelske klub til sommer og derfor har han holdt samtaler med klubbens ledelse inklusiv cheftræner Jose Mourinho, men ingen har afsløret om han rent faktisk ender med at blive i klubben. 

Simon Kjær 

En anden populær dansk fodboldspiller er Simon Kjær, som er anfører for det danske fodboldlandshold. Simon Thorup Kjær er en dansk forsvarsspiller, som har spillet i den spanske fodboldklub Sevilla siden 2017, men i denne sæson er han på lån i den italienske fodboldklub Atalanta, som tidligere har haft Andreas ”Corner” Cornelius på holdet. 

Måske ender Kjær med at blive i Italien, men det ville ikke være i Atalanata. Der går rygter om at den italienske fodboldklub Bologna har interesse i Kjær, og derfor bliver det interessant at se hvor han ender op. 

Joachim Andersen

Den talentfulde danske fodboldspiller Joachim Andersen er blevet den dyreste danske fodboldspiller i historien. Andersen skiftede fra Sampdoria til Lyon i en handel på op mod 224 millioner kroner og det siges at han har en årsløn på 45 millioner kroner.

Den unge fodboldspiller debuterede for Lyon i Champions League-kampen mod RB Leipzig den 2. oktober og allerede 1,5 måned senere scorede han sit første mål i Lyon-trøje. Det gjorde han i klubbens 3-1 sejr over portugisiske Benfica.

Thomas Delaney

Den tidligere FCK-anfører Thomas Delaney er en af de bedste danske fodboldspillere pt. Dog er han ikke på banen for tiden, da han rev sit ledbånd over i en EM-kvalifikationskamp i november 2019. 

Det siges at Thomas Delaney er den næstbedste betalte danske fodboldspiller på nuværende tidspunkt (efter førnævnte Joachim Andersen). Delaney skulle efter sigende få 40 millioner kroner i årsløn af klubben og da han skiftede til Dortmund i 2018 blev han den dyreste danske fodboldspiller nogensinde. Men den rekord ”stjal” Joachim Andersen som sagt fra Delaney for nylig. Men mon ikke at han er godt tilfreds med sin årsløn alligevel? 

Kasper Schmeichel 

Vi må naturligvis ikke glemme Kasper Schmeichel, som er søn af den hidtil bedste danske målmand nogensinde, Peter Schmeichel. Kasper Schmeichel spiller til daglig i den engelske fodboldklub Leicester City hvor han får 34 millioner kroner i årsløn.

Schmeichel er sammen med førnævnte Christian Eriksen og Thomas Delaney nominerede til Årets Mandlige Spiller i Danmark. Eriksen og Schmeichel har begge vundet titlen for årets bedste fodboldspiller i Danmark, mens Thomas Delaney endnu har til gode at vinde den. 

Schmeichel blev årets spiller da han spillede en stor rolle i at Leicester City vandt den engelske Premier League tilbage i 2016. Vinder han prisen igen?